Akcja „Sprzątajmy Polskę” w naszej szkole
Jak długo będą istniały lodowce? Czy za 100 lat będzie jeszcze istniał słoń albo krokodyl? Co zrobić, aby nasze rzeki i powietrze były czyste? Takie pytania i wiele innych zadają sobie ludzie na całym świecie. 4 października 2023 r. uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem przedsięwzięcia było promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne. Wyposażeni w rękawice i worki sprzątnęliśmy rowy wzdłuż drogi między kościołem a szkołą. Okazało się, że na tak niewielkiej przestrzeni śmieci znaleźliśmy naprawdę dużo. Powtórzymy akcję na wiosnę, ale musimy uświadamiać wszystkim, że środowisko naturalne to nasze dziedzictwo, które zostawimy następnym pokoleniom, dlatego należy o nie dbać.
22.10.2023 r., w kościele parafialnym w Seredzicach została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny oraz poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy Batalionów Chłopskich. We mszy uczestniczyła delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym. Uczniowie, pod kierownictwem p. Anety Kosteckiej oraz p. Sławomira Kurka przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Po mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy, którzy są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.

29 września 2023 r. uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Seredzicach wzięli udział w Piątym Marszu Pamięci Armii Krajowej Ziemi Iłżeckiej, Starachowickiej i Radomskiej im. kom. AK Antoniego Hedy ps. "Szary". Uczniowie wysłuchali informacji o życiu i działalności Antoniego Hedy oraz wysłuchali fragmentów książki "Wspomnienia Szarego" oraz złożyli znicz pod pomnikiem zamordowanych przez okupanta: Leśników, Akowców i Żołnierzy Wyklętych. Następnie wyruszyli na trasę marszu szlakiem partyzanckim Marcule - Piotrowe Pole. Na koniec wysluchali wspomnień zaproszonych gości, pamiętających czasy II wojny światowej. To była ciekawa lekcja historii.
Dnia 8 września 2023 r. delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w obchodach 84 rocznicy Bitwy pod Iłżą. Po uroczystej mszy św. przeszliśmy pod odnowiony pomnik "Obrońcom Ziemi Iłżeckiej", aby oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć i uczyć się w wolnym i niepodległym kraju.
Na przekór powiedzeniu "Cudze chwalicie swego nie znacie", 19 września 2023 r. uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Iłży. Pod okiem przewodników obejrzeli eksponaty w Muzeum Regionalnym – piękne, gliniane wyroby – m.in. figurki, naczynia, wystawę ceramiki iłżeckiej, a także dokumenty, obrazy, zabawki i inne zbiory związane z życiem i pracą ludzi tej okolicy. Zwiedzili również odnowione niedawno ruiny Zamku Biskupów Krakowskich, obejrzeli piękną panoramę miasta i wysłuchali legendy o powstaniu Iłży.
Wycieczka – choć niedaleka – była doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy, kształtowania postaw kulturalnych, patriotycznych oraz do rekreacji.

Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. W tym roku wyjątkowo, 4 września. To dla wszystkich uczniów i nauczycieli ważny dzień. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą odprawiona przez księdza proboszcza Ryszarda Gorala. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły, gdzie Pan Dyrektor Sławomir Pionka powitał zaproszonych gości, rodziców, uczniów i grono pedagogiczne. Wszystkim życzył wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Życzenia do dzieci, młodzieży i ich rodziców skierowali również zaproszeni goście Pan Burmistrz Przemysław Burek, Pani Sołtys Katarzyna Pomorska oraz Pan Radny Mirosław Barszcz, którym społeczność szkolna serdecznie dziękuje za troskę o naszą placówkę i ogromne wsparcie. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił wkroczyli w nowy rok szkolny.

23 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Seredzicach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Spotkaliśmy się również po to, aby uroczyście pożegnać uczniów klasy ósmej. W tym roku szkolnym naukę w naszej szkole kończy 6 uczniów. Uroczystość ta tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą odprawioną o godz. 8:15 w miejscowym kościele przez księdza proboszcza. Po mszy świętej wszyscy spotkali się w szkole, gdzie nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy ósmej zaprezentowali występ artystyczny w podziękowaniu za wiele lat nauki, wychowania i troski. Wyrazili również wdzięczność rodzicom i pracownikom szkoły.  

Uczniowie z celującymi i bardzo dobrymi wynikami w nauce otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe .

Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom i nauczycielom wakacji bezpiecznych, pełnych niezapomnianych przygód i wrażeń.

Kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, czasami zabawnie, jednak mamy nadzieję, że wszyscy będą miło wspominać ten czas spędzony razem.
Do zobaczenia 4 września!


Występ uczniów naszej szkoły podczas Iłżeckiej Nocy Świętojańskiej.

Dzień Dziecka w naszej szkole
Tego dnia dzieci przywitała piękna pogoda. Wszyscy mogli spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych na świeżym powietrzu. Uczniowie wykonując różne zadania zdobywali punkty. Osoba, która zdobyła najwięcej punktów została Najlepszym sportowcem w szkole. Takiego dnia brakowało nam wszystkim.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców za przygotowanie poczęstunku. Ten Dzień Dziecka pozostanie na długo w naszej pamięci

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, jest to święto, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego.
Tego dnia uczniowie klasy czwartej posprzątali okolicę wokół szkoły. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" dlatego nasza Szkoła, przygotowała akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie.

Akademia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem pocztu sztandarowego, po czym wszyscy odśpiewali Hymn narodowy. Następnie rozpoczęła się część artystyczna w której narrator przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. W trakcie występu recytowano wiersze i zaśpiewano piosenki patriotyczne.
Pan Dyrektor podziękował wszystkim występującym uczniom za zaangażowanie, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia.

20 stycznia 2023 r. naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły.

Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, pozyskiwanie wodoru z wody. 

Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.
Ważne by, zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy próbie wykonywania doświadczeń –można je wykonywać jedynie pod nadzorem osób dorosłych!

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany szczególnie przez dzieci, ale także przez dorosłych. W atmosferę świąt wprowadziły nas dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej, którzy pod opieką p. Pauliny Sępiął, p. Doroty Kosobudzkiej-Rygał oraz p. Mirosława Bernaciaka przygotowali Jasełka.

Dzieci zaprezentowały swoje talenty, a występowi towarzyszyły kolędy i pastorałki. Społeczność szkolna dziękuje wszystkim obecnym za przybycie na Jasełka, za pracę włożoną w ich przygotowanie oraz życzy wszystkim sympatykom naszej szkoły zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.


Miło nam poinformować, że uczennica klasy V - Klaudia Moskwa wzięła udział w kursie e-learningowym "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy" organizowanym przez KRUS. Celem tego działania jest promowanie bezpiecznych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Dzieci uczą się prawidłowych zachowań podczas przebywania w gospodarstwie. Oprócz wiedzy Klaudia zdobyła jedną z nagród - hulajnogę, którą osobiście wręczył Dyrektor Biura Prewencji KRUS  p. Cezary Nobis. Serdecznie dziękujemy a Klaudii gratulujemy sukcesu.
320106753_709577280443471_1299691656634776118_njpg

Podobnie jak w ubiegłym roku nasi uczniowie nie zapomnieli o milusinskich. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i ich rodziców udało się zebrać dużą ilość pożywienia dla psów i kotów mieszkających w schronisku dla zwierząt w Iłży Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i empatią.

3 listopada w naszej szkole gościło kino sferyczne. Na sali gimnastycznej został ustawiony namiot, w którym wyświetlane były różne seanse. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć film wewnątrz kopuły. Kino sferyczne to nowa forma kształcenia. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzy się niesamowity, panoramiczny obraz. 

XV edycja konkursu " Strofy jesieni" organizowana przez Miejsko - Gminną Bibliotekę w Iłży rozstrzygnięta. Nasi uczniowie zajęli zaszczytne miejsca na podium.
Kategoria przedszkolaków
I miejsce - Lena Sokół
Kategoria klasy IV- VIII
I miejsce - Filip Zarzycki
II miejsce - Amelia Gut
III miejsce - Nikola Sokół
Gratulujemy recytatorom, życzymy kolejnych sukcesów. Niech Wasza wrażliwość w odbiorze poezji nie ustaje.
Dziękujemy także pani Anecie Kosteckiej i Paulinie Sępioł za przygotowanie uczniów.strofy jesienijpg

20.10.2022 r. w naszej szkole  miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem wychowawczyni p. Doroty Kosobudzkiej-Rygał. To emocjonujące wydarzenie jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonał Dyrektor Szkoły Pan Sławomir Pionka. Niewątpliwie ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów i będzie wspominany po latach. Podczas uroczystości dzieci doskonale zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji pięknej uroczystości.

18 października 2022.r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas I -VIII oraz przedszkolaków z przedstawicielami policji. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi.
Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

W dniu 16 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mszy świętej, odprawionej przez księdza Ryszarda Górala, upamiętniającej żołnierzy Batalionów Chłopskich poległych w potyczce z Niemcami pod Seredzicami. Uczniowie klas 5 i 8 pod kierunkiem p. Sławomira Kurka i p. Anety Kosteckiej przygotowali krótki montaż słowno - muzyczny. Po uroczystej mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Batalionów Chłopskich poległych w obronie naszej ojczyzny. Wysłuchaliśmy również krótkich przemówień zaproszonych gości.

W dniu dzisiejszym z Okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy 5 i 8 zaprezentowali program artystyczny. Dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły na zajęciach realizowanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości przygotowali słodkie upominki "Piernikowe serca" oraz przepiękne figurki 3D. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą z zakresu projektowania druku 3D jak również umiejętnościami kulinarnymi i kreatywnością podczas ozdabiania pierników. Za występ otrzymali duże brawa. Dziękujemy!!!

Dzień Przedszkolaka – wycieczka.

20 września 2022 r. oddział przedszkolny wybrał się do Centrum zabaw dla dzieci Hula Park w Radomiu. Był to długo wyczekiwany wyjazd, dzieci z wytęsknieniem liczyły dni do wycieczki.

Na miejscu czekało na nas sporo atrakcji. Były zabawy na zjeżdżalniach, rurach, basenach z piłeczkami, labiryntach. Dzieci mogły wykazać się sprawnością ruchową, zręcznością oraz orientacją w przestrzeni. Kolorowy kompleks dostarczył maluchom niezapomnianych wrażeń, zabawy i mnóstwo uśmiechów. Czas, który tam spędziliśmy był świetną zabawą dla wszystkich. Na pewno będziemy długo wspominać tę wycieczkę. Nieco zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wracaliśmy do szkoły.  

 01.09.2022 roku, uczniowie naszej szkoły, podobnie jak większość uczniów w Polsce, uroczystą mszą świętą zainaugurowali kolejny rok szkolny 2022/2023.
 Następnie Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele przeszli do budynku szkoły, gdzie wszystkich serdecznie powitał Dyrektor Szkoły pan Sławomir Pionka.  Po powitaniu i wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego odśpiewaliśmy hymn państwowy. Dyrektor przedstawił plany na bieżący rok szkolny oraz życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych podczas II Wojny Światowej. Głos zabrali również zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Ryszard Góral oraz pan Mirosław Barszcz - radny gminy Iłża.  
Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim powodzenia.

W dniu 24 czerwca br. na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji zakończenia roku szkolnego. W uroczystości udział wzięli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, a także zaproszeni goście. Swą obecnością zaszczycili nas :  Radny - p. Mirosław Barszcz oraz Proboszcz Parafii w Seredzicach - Ryszard Góral.

Na początku konferansjer przywitał gości, następnie poprosił o wprowadzenie pocztu sztandarowego. W dalszej kolejności cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Dyrektor Sławomir Pionka zwracając się do zebranych pogratulował uczniom i nauczycielom sukcesów, podziękował za całoroczną współpracę  Radzie Rodziców. Następnie Dyrektor dokonał podsumowania niezwykle zróżnicowanego, ale też dynamicznego roku szkolnego zwracając szczególną uwagę na sukcesy uczniów. Ponadto Dyrektor zwrócił uwagę, że nasza szkoła wzięła udział w programach MEN: Laboratoria Przyszłości i Poznaj Polskę. Na koniec życzył wszystkim obecnym zasłużonego odpoczynku i radości, przestrzegając o zachowaniu rozwagi i bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Kolejnym etapem uroczystego apelu było wręczenie przez Dyrektora wyróżnień i nagród.  

W trakcie akademii mieliśmy, także okazję usłyszeć podziękowania i gratulacje od Przewodniczącej Rady Rodziców oz raz obejrzeć występ uczniów klasy VII i VIII.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wspaniałego wypoczynku podczas nadchodzących wakacji.


20 czerwca 2022 roku uczniowie klasy szóstej i ósmej wzięli udział w akcji sprzątania lasu zorganizowanej we współpracy z leśnictwem Seredzice.

Dziękujemy za przybycie i gratulujemy postawy!

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Podczas pierwszej akcji #SprzątaMY w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.
Pamiętajmy! Dbajmy o czystość zielonych płuc naszej planety!

prev next

Wycieczka do Bochni, Krakowa i Wadowic w ramach programu: "Poznaj Polskę"

W dniach 14 – 15 czerwca 2022 roku 40 uczniów z klas IV-VIII pod opiekę 3 nauczycieli uczestniczyło w wycieczce  współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Celem wyjazdu było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia, upowszechnianie zdrowego stylu życia i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

Wycieczkę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Wyjechaliśmy z Seredzic 14 czerwca 2022 r.  o godzinie 5.00 Do Bochni dojechaliśmy o godzinie 8.00 gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli, której początki sięgają 1298 roku.

    Pod szybem Campi, uczniowie mogli obejrzeć lokomotywę i wagoniki, służące do lat 90 XX wieku do transportu górników pod ziemią. Obecnie są one wielką atrakcją dla oczekujących na zwiedzanie, zwłaszcza że zajmując miejsca górników, można przez chwilę poczuć to, co ludzie pracujący w kopalni. W budynku szybu Campi można zobaczyć także zainstalowaną w 1930 r. maszynę parową, wyprodukowaną w 1909 roku w Hucie Laura w Chorzowie.     Po tradycyjnym górniczym powitaniu z przewodnikami, podzieleni na grupy wszyscy udali się do windy, którą zjechali do kopalni. Już sama podróż windą jadącą z prędkością 4 metrów na sekundę przeszło 170 metrów pod ziemię, była niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Następnie był czas na kolejną atrakcję, czyli przejazd kolejką do miejsca oddalonego o około kilometr od szybu, od którego rozpoczynało się zwiedzanie. Trasę turystyczną stanowi sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach, a także budowie geologicznej. Podczas wędrówki towarzyszą zwiedzającym górnicy, ludzie zarządzający kopalnią, czy tez polski król Bolesław Wstydliwy. Dużą atrakcją są komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur, w której do lat 60 XX wieku przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. W komorze zachował się oryginalny drewniany, przeszło stuletni żłób.

    Uczniów bardzo zaciekawiła Kaplica Świętej Kingi, znajdująca się na poziomie August na głębokości 212 m pod ziemią. Jest ona największą i najlepiej zachowaną kaplicą w bocheńskiej kopalni. Powstała po 1747 r., początkowo była to niewielka wnęka, z czasem powiększała się, by osiągnąć dzisiejsze rozmiary. Jej kształt jest nieregularny, z wyraźnie zarysowanymi częściami, które stanowią prezbiterium i zakrystia. Głównymi elementami wyposażenia są: ołtarz św. Kingi, ołtarz św. Barbary, wykuta w soli ambona oraz liczne rzeźby m. in. św. Mikołaja, św. Elżbiety. Zwiedzanie kaplicy było doskonałą okazją do przypomnienia legendy o św. Kindze, tak bardzo związanej z polskimi kopalniami soli i pracującymi w nich górnikami.

 

    Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, a nawet boisko sportowe oraz plac zabaw. Był to doskonały moment na przerwę, po interesującym zwiedzaniu. Po krótkim odpoczynku, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień uczniowie wyjechali windą na powierzchnię oraz pożegnali przewodników, dziękując za bardzo ciekawe zwiedzanie.

Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema w Krakowie to doskonała okazja do nauki przez zabawę. Dzięki interaktywnej ekspozycji dzieci, a także dorośli, mogą z łatwością poznać wiele praw fizyki. Na terenie ogrodu znajduje się około 110 urządzeń. Każdego z nich warto dotykać, by różnymi zmysłami doświadczać zjawisk fizycznych.

Dzięki instalacji można na przykład wywoływać wir wodny, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, odczytać czas na zegarze słonecznym, przejrzeć się w krzywym zwierciadle lub wewnątrz gigantycznego kalejdoskopu, doświadczać złudzeń optycznych i dowiedzieć się, skąd biorą się te zjawiska. Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń pozwala zgłębić także wiedzę z zakresu geologii. Dużą zaletą ogrodu jest fakt, że wszystkie urządzenia usytuowane są na świeżym powietrzu i wśród zieleni. Naukowych urządzeń stale przybywa. Wśród nich rakieta, w której można nauczyć się nawigacji i huśtawki, pozwalające poznać zjawiska fizyczne. Atrakcyjne zjeżdżalnie o różnych kształtach, przybliżą właściwości krzywej najszybszego spadku. Jeśli ktoś ma problemy ze zrozumieniem ruchu magnetycznego wahadła, też znajdzie tu odpowiedź. W tym niecodziennym muzeum można spędzić czas zarówno na „Odlotowym placu zabaw", jak i w „Naukowej siłowni”. Jest miejsce, gdzie poligonem doświadczalnym jest piasek (strefa „Piaskowa planeta"), jest też ogródek warzywny ze szklarnią.

Następnie podążyliśmy w kierunku Wzgórza Wawelskiego. To niezwykle cenny i ciekawy rezerwat archeologiczno-architektoniczny, który obejmuje rotundę św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie pod wezwaniem NMP) pochodzącą z X i XIw., pozostałości stajni i wozowni z XVI i XVIIw., relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta i zwiedziliśmy renesansowe Sukiennice. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza oraz Bazylika Mariacka.

Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy  muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

 

W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Marzenia się spełniają !!!

11 czerwca 2022 w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość - oficjalne otwarcie nowej sali gimnastycznej. To kolejna inwestycja w gminie, która służyć będzie poprawie kondycji fizycznej, stworzy też możliwość rozwijania sportowych pasji nie tylko uczniów i przedszkolaków, ale i całej lokalnej społeczności.

Tego dnia naszą szkołę odwiedzili zaproszeni goście: pani poseł Anna Kwiecień, pan poseł Andrzej Kosztowniak, Burmistrz Iłży Przemysław Burek, Przewodnicząca Rady Gminy pani Agnieszka Okruta, Wicestarosta Radomski Krzysztof Kozera, Radni Gminy oraz Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. 
Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Dyrektora Szkoły pana Sławomira Pionki, który przywitał przybyłych gości i przybliżył kolejność podejmowanych działań, które zakończyły się powstaniem nowoczesnej sali gimnastycznej przy naszej szkole. Burmistrz Iłży pan Przemysław Burek wraz z panią Agnieszką Okruta wręczyli pamiątkowe statuetki osobom, które szczególnie zasłużyły się w powstaniu tego obiektu. Następnie głos zabrali pani poseł Anna Kwiecień, pan poseł Andrzej Kosztowniak i pan Krzysztof Kozera.
Po wystąpieniach zaproszonych gości miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie sali przez księdza proboszcza Ryszarda Górala. 
Następnie głos zabrali uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali uroczystą akademię pod kierownictwem pani Marzeny Pomykały i pani Agnieszki Tusińskiej. Na koniec na wszystkich czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

W dniu 21 marca grupa przedszkolna świętowała pierwszy Dzień Wiosny.

Dzieciaki dostały list od Pani Wiosny z zadaniami do wykonania. Wszystkie bardzo się starały, aby wykonać je jak najlepiej, ponieważ dzięki temu mogły odgadnąć główne hasło i przesłanie od WIOSNY. Ten miły dzień został uwieńczony spacerem i poszukiwaniem oznak nowej pory roku.

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, czy Dzień Wagarowicza, ale także Dzień Bez Plecaka czyli #nobackday. Uczniowie mogli więc przynieść podręczniki i przybory szkolne w czym tylko chcieli. Ich kreatywność nie miała granic. Uczniowie zamiast plecaków i tornistrów przyszli do szkoły z dziwnymi przedmiotami. Byli widziani ze sklepowymi koszykami, walizkami, wiadrami, wózkami, chlebakami, a nawet z przyczepką... Nic w tym niesamowitego. :)

21 marca to także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia solidaryzujemy się z osobami cierpiącymi na zespół Downa, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom. Data 21 marca nie jest przypadkowa. Wada polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa mają trzy chromosomy. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem.

 Pokaz Grupy Artystycznej Rekonstrukto

W dniu 9 marca 2022 roku odbył się w naszej szkole pokaz historyczny, który  przygotowała grupa Rekonstrukto. Artyści  zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki średniowiecza.

Uczniowie mogli obejrzeć broń używaną w tamtych czasach. Poznali budowę i sposób używania miecza, tarczy i  toporu. Dowiedzieli się,  jak można było zostać rycerzem i obejrzeli ceremoniał pasowania na rycerza. Poznali dawne prawa i narzędzia tortur. Osobiście mogli zapoznać się z rekwizytami i strojami z epoki. Ochotnicy mogli doświadczyć jak ciężki jest miecz.

To historyczne widowisko bardzo wszystkim się podobało i uczniowie z niecierpliwością czekają na  kolejne prezentacje.


21 - 22 stycznia Dzień Babci i Dzień Dziadka

Oddział przedszkolny przygotował występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki dedykowane najdroższym dziadkom. Powstały także piękne, kolorowe laurki. Występ przesłany został drogą online z racji pandemii.

Konkurs organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Iłży i Towarzystwo Ochrony Zawodów Ginących " Świąteczne ozdoby choinkowe" rozstrzygnięty!!! Na konkurs wpłynęło 155 prac. Jury  wybierając zwycięzców brało pod uwagę samodzielność, kreatywność, wkład pracy oraz użyte materiały. Wiele prac to prawdziwe perełki. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Anna Gut, Nikola Sokół, Michał Winiarski, Łukasz Moskwa, Oliwia Zaręba. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

W dniu  17.12.2021 r. Pani Sołtys i Radny wsi Seredzice  przekazali  naszej szkole sprzęt i zabawki zakupione z funduszu sołeckiego. Uczniowie bardzo ucieszyli się z Prezentów, które wzbogaciły wyposażenie naszej szkoły oraz zasiliły zbiory zabawek w oddziale przedszkolnym. DZIĘKUJEMY

Ślubowanie pierwszoklasistów

21 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. 5 pierwszoklasistów ubranych w stroje galowe niecierpliwie oczekiwało na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy upominek. Ten dzień był bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

Miesiąc październik w naszej szkole  był miesiącem dobroci dla zwierząt. Uczniowie  wykazali się ogromnym zaangażowaniem i z wielką radością przynosili karmę dla zwierząt będących pod opieką Iłżeckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Ogromnie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji.
Organizatorzy akcji: Samorząd Szkolny  
#SzkołaDoHymnu
W środę 10 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości oraz włączyć się w świętowanie 103 rocznicy odzyskania niepodległości.

W dniach od 25 do 29 października 2021 zorganizowany został w naszej szkole Tydzień zdrowego odżywiania. Uczniowie klas I-VIII pod hasłem „Jedz zdrowo i kolorowo”, włączyli się w akcję propagowania zdrowego stylu życia. Głównym celem było kształtowanie zmian nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie ucznia.

W dniu 17 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Ryszarda Górala, upamiętniającej żołnierzy Batalionów Chłopskich poległych w potyczce z Niemcami pod Seredzicami. Uczniowie  klasy 7 pod kierunkiem p. Sławomira Kurka i p. Anety Kosteckiej przygotowali krótki montaż słowno - muzyczny. Po uroczystej mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Batalionów Chłopskich poległych  w obronie naszej ojczyzny.

W miniony czwartek 30.09.2021 wybraliśmy się do Gubałówki Świętokrzyskiej w Brodach. Tym razem nie była to zwyczajna klasowa wycieczka…

Otóż wspólny czas spędzaliśmy na łonie natury, m.in. podczas terenowych zmagań paintballowych. Podkreślenia wymaga to, iż dla większości z nas było to pierwsze doświadczenie z paintballem. Okazało się jednak, że w miarę upływu czasu, ilości wystrzelanych kulek i stoczonych bitew, przybywało nam odwagi i pewności siebie. Przekonaliśmy się, że painball to umiejętność panowania nad stresem, współpracy w zespole, respektowania zasad fair play, oraz przede wszystkim mnóstwo adrenaliny!

Nie zabrakło również wyśmienitego posiłku z ogniska.


W środę 01.09.2021 uroczystą mszą świętą zainaugurowaliśmy kolejny rok szkolny 2021/2022. Każdy z nas zna to uczucie podekscytowania. Ubieranie się na galowo, spotkania z kolegami. Chociaż większość uczniów twierdzi, że okres od czerwca do września mija zbyt szybko, to i tak nie mogli doczekać się powrotu do szkoły.
Wracamy do nauki stacjonarnej, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, całą szkołę obowiązują zasady bezpieczeństwa i reżim sanitarny.
Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele  z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klasy pierwszej.

25 czerwca 2021 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza proboszcza Stanisława Katryńskiego.         
O godzinie 9.00 spotkaliśmy się na boisku szkolnym gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy siódmej. Następnie pan dyrektor podsumował kończący się rok szkolny 2020/2021 oraz wręczył uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców. Następnie wystąpiły klasy 8  i 7. Nie zabrakło również przemówień znamienitych gości: Pana Sekretarza Grzegorza Kopciała i Radnego Mirosława Barszcza.

1 czerwca 2021 uczniowie klasy 5 i 6 udali się na wycieczkę do Iłży. W programie wycieczki zaplanowano atrakcje i dla ciała i dla ducha. Zwiedzanie Iłży rozpoczęliśmy od wizyty W Muzeum Regionalnym, gdzie uczniowie zapoznali się z ekspozycjami stałymi, dowiedzieli się wiele o historii zamku oraz zobaczyli dzieła twórców ludowych z naszego regionu. Następnie podziwialiśmy piękny krajobraz z wieży zamkowej. Kolejny punkt wyprawy to słynne na całą okolicę iłżeckie lody. Po posiłku miło spędziliśmy czas na terenie MOSiR -u. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy.

Przedszkolaki wykonały kolejną pracę w ramach projektu "Mały Człowiek - Wielki Talent". Wiosenne przebiśniegi powstawały na przywitanie wiosny. Uczniowie trochę zjedli, trochę przykleili (:         Bawili się świetnie!

W marcu odbył się w naszej gminie konkurs  „Na najpiękniejszą ozdobę świąteczną” z okazji Świąt Wielkiej Nocy pod patronatem Burmistrza Iłży Przemysława Burka.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Równorzędne nagrody otrzymali:

1.        Maja Nobis - kl. 6

2.       Nikola Sokół- kl. 3

3.       Maja Gut - kl. 0

Wyróżnienia otrzymali:

1.        Amelia Gut – kl. 6

2.       Izabela Nobis - kl. 6

3.       Nikola gwóźdź - kl.0

4.       Jakub Bogucki – kl.0

5.       Aleksander Surus - kl.0

6.       Lilianna Gryczka - kl.0

7.       Wojciech Woźniak - kl.0

 

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.


 Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Dom Kultury w Iłży pt; " Iłża w zimowej scenerii." Jury konkursu doceniło prace Anny Gut uczennicy klasy V i Bartłomieja Spadło z Oddziału Przedszkolnego, przyznając im nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Maja Jasik, Nikola Gwóźdź i Maja Nobis. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Konkurs plastyczny "Mam kota na punkcie Kici Koci"

                Dzieci z grupy przedszkolnej wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejsko - Gminną Bibliotekę w Iłży. Celem konkursu była promocja literatury dziecięcej. Kicia Kocia to jedna z ulubionych bajkowych bohaterek . Przedszkolaki zdobyły wyróżnienia. Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.

Nagrody otrzymali: Jakub Bogucki, Maja Gut, Bartłomiej Spadło i Dawid Barszcz. Gratulujemy.


8 marca - Dzień Kobiet

            Grupa przedszkolna uroczyście obchodziła Dzień Kobiet. Chłopcy tego dnia wszystkim kobietom, małym i dużym składali najserdeczniejsze życzenia.

Dziewczynki, wychowawczyni oraz inne Panie dostały kwiaty oraz drobne upominki. Dzieci przygotowały także kwiatowe laurki. Był słodki poczęstunek, moc życzeń oraz krótki występ artystyczny nagrany kamerką i przesłany mamom.


Grupa przedszkolna z naszej szkoły bierze udział w ogólnopolskim projekcie plastycznym " Mały Człowiek - Wielki Talent". W lutym dzieci wykonały prace na folii pt. "Pejzaż zimowy". Tworzeniu pracy towarzyszyło wiele radości, zaangażowania. To nasze ostatnie podrygi zimy.

11 lutego w oddziale przedszkolnym odbył się bal karnawałowy.

Klasa "0" zaprezentowała się w kolorowych i uroczych przebraniach. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, księżniczki, piratów, policjanta, Batmana. Przedszkolaki doskonale się bawiły  Były tańce, zabawy, konkursy oraz przepyszny poczęstunek.  Dzień był pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Zimowa aura sprzyja zabawom na szkolnym podwórku.
Przedszkolaki korzystając z uroków zimy ulepiły bałwanka, ogromne, śniegowe kule oraz rzucały się śnieżkami.
Zabawa na świeżym powietrzu, choć w mroźnych warunkach, na pewno sprawiła dzieciom mnóstwo radości.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy trzeciej, Nikola Sokół zajęła II miejsce w konkursie ogłoszonym przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłży oraz Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących pt. "Świąteczne Ozdoby Choinkowe, Szopka Bożonarodzeniowa".

Miło nam poinformować, że uczennica klasy szóstej Amelia Gut zdobyła pierwszą nagrodę w Internetowym Konkursie Plastycznym na własnoręcznie wykonaną kartkę  świąteczną. Konkurs zorganizowany został przez Dom Kultury w Iłży.Ameliajpg

17 grudnia 2020 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Iłżeckie Towarzystwo opieki nad zwierzętami.  Pieski dostały od przedszkolaków i ich rodziców  pyszną karmę, makaron do ciepłych posiłków i kocyki. Z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały opowieści o losach mieszkających tam zwierząt.

W środę , 14 października 2020 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci z klasy  pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły .  W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Ludwika Kupczyka w Seredzicach. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.

W dniu 29 września 2020 r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru "Maska" z Krakowa, którzy przyjechali na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Iłży. Uczniowie z klas 0 - III obejrzeli przedstawienie pt: Kto w Bibliotece gości i kradnie mądrości." To spektakl , w którym ukazano jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. Jest to opowieść  o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą.

10 marca 2020 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali Muzeum Zabawy i Zabawek  oraz Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych pt: "Ekobateria". Podczas zajęć dzieci odkryły w jaki sposób działa bateria. Dowiedziały  się czym jest prąd i jak zbudować obwód elektryczny, aby nie doprowadzić do zwarcia. Do czego służy urządzenie zwane multimetrem? Poznały materiały, które przewodzą prąd i te, które go izolują, a na koniec zbudowały zegar zasilany cytryną!

Pokaz historyczny „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”

  Grupa artystyczna „Rekonstrukto” zabrała uczniów naszej szkoły w historyczną podróż.  Prowadzący,  najpierw zaprezentowali swoje stroje i charakterystyczną broń szlachty czyli szablę. Uczniowie dowiedzieli się, czym był sarmatyzm, by potem poznać obyczaje szlacheckie.

  W programie pokazano również różnego rodzaju broń i metody walki. Między innymi zobaczyliśmy pojedynki na szable. Szczegółowo dowiedzieliśmy się, co to są rapiery
 i hakownice. Nie obyło się bez procesu nad czarownicą, w którym to procesie ważną rolę pełniło krzesło inkwizycyjne. Uczniowie mogli osobiście zmierzyć się w pojedynku ze szlachcicem Sarmatą, wcześniej uczestnicząc w krótkim przeszkoleniu. Na koniec każdy uczeń mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami. Spotkanie z historią wzbudziło u wszystkich duże zainteresowanie.


 Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi.

   W tym roku choinka odbyła się 8 lutego.  Zabawa miała miejsce na sali gimnastycznej, którą udekorował Samorząd Uczniowski.

Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały o godzinie trzynastej, tuż po południu, W przerwach zabawy dzieci mogły posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.  Nie zabrakło również konkursów.

   Zabawa choinkowa trwała do godziny 20-tej i bez wątpienia stanowiła udany początek ferii zimowych. W imieniu organizatorów dziękujemy za liczne przybycie, pomoc w jej organizacji i dobrą zabawę. Już teraz zapraszamy za rok, na kolejną zabawę choinkową.


04 lutego 2020r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli KRUS , którzy przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat zagrożeń, jakie mogą napotkać dzieci podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Uczniowie obejrzeli przygotowany dla nich film, przedstawiający rożne sytuacje niebezpieczne dla dzieci mieszkających na wsi.
Na zakończenie spotkania przedstawiciel KRUS przedstawił cele i zasady udziału dzieci w Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi - NIE RYZYKUJESZ GDY ZWIERZĘTA ZNASZ I SZANUJESZ”. Konkurs zostanie przeprowadzony w 2 grupach wiekowych: klasy O-I-III oraz IV-VII, na temat bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwach rolnych.
Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzenie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów.


 Każde dziecko wie, że Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w kalendarzu. Dlatego 21 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Pięknie przystrojona sala gimnastyczna pękała w szwach. Swoją obecnością babcie i dziadkowie nadali odpowiedniej rangi temu wydarzeniu.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się przedszkolaki, a po nich uczniowie I i II klasy. Wszyscy zaprezentowali się na scenie pięknie recytując wiersze i śpiewając piosenki przepełnione miłością, wdzięcznością i radością, w ten sposób odwdzięczając się babciom oraz dziadkom za ich miłość, rozpieszczanie, codzienny trud w wychowaniu oraz troskę i ciepło domowego ogniska. Kwintesencją wtorkowego święta był występ uczniów klasy II w przedstawieniu: "Kopciuszek". Młodzi artyści dali z siebie swoim dziadkom najwięcej radości i uśmiechu na twarzy. Niewątpliwie tym występem zaskarbiły sobie serca wszystkich zacnych gości, a płynących z serca braw nie było końca.

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć życzeń od dyrektora szkoły – Pana Sławomira Pionki, który nie szczędząc ciepłych słów, życzył seniorom w dniu ich święta wielu szczęśliwych lat w zdrowiu, radości i pogodzie ducha, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do degustacji słodkich wypieków, które przygotowali rodzice oraz członkowie Rady Rodziców na tę okazję. Jak co roku, był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, radości, uśmiechu oraz serdecznych rozmów przy stole, które na długo zapadną wszystkim w pamięci, a że pamięć ludzka jest ulotna, dopełnieniem tych chwil było utrwalenie uroczystości na wspólnych zdjęciach. Do miłego spotkania za rok.

20 grudnia w naszej szkole był szczególnie radosny. W tym dniu obchodziliśmy szkolną wigilię. Obejrzeliśmy przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu uczniów  klasy V,  przygotowane pod kierownictwem p. Anety Kosteckiej. Następnie wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły.  Na koniec odbyły się wigilie klasowe, podczas których połamaliśmy się opłatkiem i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Był to bardzo wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

20 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy Batalionów Chłopskich w obronie naszej ojczyzny. W uroczystości tej wzięli również udział zaproszeni goście: poseł na Sejm - pan Dariusz Bąk, Przewodnicząca Rady Gminy - pani Agnieszka Okruta, Sekretarz Gminy - pan Grzegorz Kopciał, Nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule - pan Tadeusz Misiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ludwika Kupczyka w Seredzicach - pan Sławomir Pionka, pan Rafał Nadgrotkiewicz. pan Wiesław Sulima oraz poczty sztandarowe. Akademię upamiętniającą ważne wydarzenia z historii Polski przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. Sławomira Kurka. Uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz Stanisław Katryński. Po mszy świętej delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. 19 czerwca 2019r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza proboszcza Stanisława Katryńskiego. Następnie społeczność szkolna przeszła do budynku szkoły gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Uczniom wyróżniającym się wynikami w nauce wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie klasy 7 i 8 przygotowali krótką część artystyczną. Następnie wychowawcy rozdali świadectwa. Uczniom i nauczycielom życzymy miłego wypoczynku.

6 czerwca 2019 r. obejrzeliśmy przedstawienie pt: " Kopciuszek" w wykonaniu uczniów klasy czwartej. Przedstawienie bardzo się podobało zarówno uczniom jak
i zgromadzonym gościom.

3 czerwca 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dnia Dziecka. Pan dyrektor złożył uczniom życzenia, a następnie wręczył dyplomy za udział w konkursach.  Dzieci obejrzały film na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji oraz o zagrożeniach wynikających z wypalania traw i niewłaściwego korzystania z dóbr jakie daje nam las. Kolejną atrakcją były rozgrywki sportowe w piłkę nożną i piłkę ręczną. Można było sprawdzić swoje możliwości w skoku w dal z miejsca, rzucie do celu oraz skuteczność strzałów na bramkę. Nie zabrakło również czegoś dla ciała. Po sportowych zmaganiach można było posilić się kiełbaską upieczoną na ognisku. Na koniec dnia odbyło się spotkanie z muzykiem potrafiącym grać na 10 instrumentach. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek dotyczących budowy i techniki gry na instrumentach.

18 marca 2019 r. obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa pt: "Pępek świata".

Spektakl ukazał widzom kilka sytuacji z życia młodej dziewczyny w dość nietypowy sposób. Zamiast jednej,  spójnej fabuły zobaczyliśmy wiele różnych scen z życia głównej bohaterki- Karoliny. Pozornie kilka przedstawionych sytuacji nie ma ze sobą nic wspólnego.... lecz pozory mylą! Wspólny element to EGOIZM, który adekwatnie określa zachowanie nastolatki. Historia przepełniona była humorem,  pokazała jak egoista traktuje innych i jak postrzegany jest przez rówieśników. Młodzież powinna zrozumieć, że warto patrzeć na drugiego człowieka, bo zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie w społeczeństwie.

Każdy młody człowiek powinien walczyć o siebie i realizować życiowe cele. Czy osoba, która w ten sposób postępuje i kieruje się swoim dobrem to egoista? Zdecydowanie nie! Lecz jeśli robi to nie zwracając zupełnie uwagi na innych ... wówczas można to nazwać egoizmem bez dwóch zdań.


  12 marca 2019 r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała zebranym widzom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień ‘39”. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy.  Po zakończonym pokazie chętni mogli osobiście obejrzeć repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, przymierzyć mundur żołnierski, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną.

W czwartek 24 stycznia w godz. od 1400 do godz. 20.00 w Szkole Podstawowej w Seredzicach odbyła się zabawa choinkowa. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkich uczniów.

Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć z Mikołajem, który obdarował dzieci słodkimi upominkami. Zabawę poprowadził  Samorząd Szkolny, który przeprowadził liczne konkursy z nagrodami. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Po zakończeniu imprezy, zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów. Zabawa dostarczyła dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa udała się – serdecznie dziękujemy!


W piątek 21 grudnia w Szkole Podstawowej im. Ludwika Kupczyka w Seredzicach odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klas IV-V pod pod okiem p. Mirosława Bernaciaka i p. Anety Kosteckiej. Przedstawienie przybliżyło oglądającym tajemnicę wcielenia Syna Bożego i wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uroku inscenizacji dodały kolędy i piosenki świąteczne wykonane przez wszystkich uczniów.

DSC03118JPG

  12 grudnia w naszej szkole wizytę złożył strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. W czasie spotkania z uczniami klas I - VIII strażak przypomniał dzieciom podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw, w drodze do i ze szkoły. Zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania prądu i gazu. Wyjaśnił co to jest „czad” i jaki ma wpływ na zdrowie człowieka.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali przepiękne prace na konkurs: " Na najładniejszą ozdobę świąteczną" ogłoszonego dla uczczenia Świąt Bożego Narodzenia 2018 pod honorowym patronatem Burmistrza Iłży Przemysława Burka oraz Rady Miejskiej w Iłży. Życzymy powodzenia!DSC03115JPG

W dniu 5 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszą atrakcją był przejazd metrem a następnie zwiedzanie Łazienek Królewskich. Następnie przejechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzając przez 2 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie. Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Seredzic. DSC03105JPG

We czwartek, 29.11 po południu, nasza szkoła tętniła życiem! A to za sprawą zabawy z okazji „andrzejek". Uczniowie z klas 0 – VIII nie mogli doczekać się rozpoczęcia imprezy.  Sala gimnastyczna zamieniła się w ten wyjątkowy wieczór w mini salę balową. Można było usłyszeć skoczną muzykę i podziwiać piękne kreacje.  Uczniowie  przygotowali wróżby. Zabawa była świetna!

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu i organizacji zabawy „andrzejkowej”.


W piątek 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Obchody tego ważnego dla każdego Polaka święta rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie obejrzeliśmy inscenizację w wykonaniu uczniów klas VI-VIII, przygotowaną pod kierunkiem p. Zofii Szmajdy i p. Sławomira Kurka. Podczas akademii uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Program artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami.

14 października 2018 r. spotkaliśmy się aby uczcić pamięć poległych podczas II wojny światowej żołnierzy. Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Sławomira Kurka przygotowali krótki program artystyczny. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych żołnierzy Batalionów Chłopskich.
w dniu 3 września 2018 r. rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019.  W tym ważnym dniu uczniom towarzyszyli ich rodzice i zaproszeni goście. O godzinie 8.00 ks. Stanisław Katryński odprawił mszę świętą. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły gdzie głos zabrał pan dyrektor Sławomir Pionka. Dyrektor szczególnie serdecznie powitał uczniów klasy pierwszej. Pan Grzegorz Kopciał życzył zarówno nauczycielom jak i uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w roku szkolnym 2018/2019!!!

Koniec roku szkolnego – czas zacząć Wakacje!

Długo wyczekiwany koniec roku szkolnego 2017/2018 wreszcie nadszedł. W piątek 22 czerwca 2018 r. uczniom Szkoły Podstawowej w Seredzicach wręczono świadectwa, a dla najlepszych uczniów wyróżniających się wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem i 100 % frekwencją Rada Rodziców ufundowała nagrody książkowe. Przed nami dwa miesiące wakacji. Wszystkim uczniom życzymy atrakcyjnego ale przede wszystkim
bezpiecznego wypoczynku.

 

26 lutego 2018 roku  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji pt. „Fizyka wszędzie styka” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani.

W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów, znanych i stosowanych najczęściej w życiu codziennym. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej.

Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych,  zastosowaniach ciekłego azotu oraz zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności.

Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień a nie zawsze je  dostrzegają.


W lutym w naszej szkole odbyło się spotkanie  z policjantami na temat bezpieczeństwa w domu i szkole. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Pani policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z osobami obcymi, omówiła sposoby unikania ich.  Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania, wykazali się  dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały materiały edukacyjne w wersji multimedialnej, które jeszcze bardziej przybliżyły uczniom różnego rodzaju zagrożenia.


Po ciężkiej pracy w I semestrze uczniowie SP w Seredzicach niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w sobotę - 13 stycznia 2018 r. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana pięknymi gwiazdami zachęcała do zabawy. W szkole zaroiło się od Spidermanów, policjantów i czarodziejów. Były wróżki, księżniczki, oraz różne inne stwory.

Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. W murach naszej szkoły gościliśmy również młodsze dzieci, które w przyszłości będą uczniami naszej szkoły. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były konkursy, korowody, kółeczka i tańce w parach. Upominki dla dzieci, poczęstunek i muzykę przygotowali Rodzice, którym gorąco dziękujemy za zorganizowanie wspaniałej imprezy. Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych.


Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy VI i VII, którzy z panem katechetą, Mirosławem Bernaciakiem przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów i trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Odbył się również konkurs kolęd.

Po występie zostały ogłoszone wyniki konkursów: plastycznego zachęcającego do noszenia odblasków, plastycznego na ozdobę świąteczną oraz na najładniej ozdobioną klasę. Na koniec uczniowie udali się na wigilie klasowe.

Zgodnie z tradycją  30. 11. 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych połączonych z dyskoteką.  W zabawie zorganizowanej przez Dyrektora, Wychowawców, Samorząd Szkolny i Radę Rodziców brali udział prawie  wszyscy uczniowie naszej szkoły. Rada Rodziców zatroszczyła się o poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali i zorganizował muzykę. Każda klasa przygotowała swoją wróżbę. Wszystkim dopisywał dobry nastrój. Szkoda, że dobre rzeczy tak szybko się kończą. Na szczęście zabawa choinkowa już 13.01.2018r.!


Dnia 10 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie tego wielkiego wydarzenia,
na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy szkoły. W nastrój zadumy wprowadziły wszystkich wiersze oraz pieśni patriotyczne przepięknie wykonane przez uczniów klasy V i VII, których przygotowali  p. Z. Szmajda i p. S. Kurek.

Mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju dlatego pamiętajmy o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.


Tak smakowicie i aromatycznie dawno nie było w naszej szkole. Dnia 08.11.2017 roku Samorząd Szkolny zorganizował Dzień Zdrowego Odżywiania. W pierwszej części imprezy uczniowie obejrzeli przygotowane przez członków samorządu przedstawienie na temat zdrowego odżywiania. Następnie każda klasa samodzielnie przygotowała apetyczne, kolorowe kanapki, sałatki owocowe i warzywne, szaszłyki z owoców oraz inne zdrowe przekąski. Czas spędzony na degustacji upłynął w bardzo miłej atmosferze. Niezwykłe zaangażowanie uczniów w przygotowanie zdrowych potraw jest sygnałem, że organizowanie tego typu imprez jest pożądane, przynosi efekty w postaci propagowania pozytywnych wzorców żywieniowych w dobie fast-foodów i innego "śmieciowego" jedzenia.


Dnia 16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której udział wzięli: Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie. Na ręce Pana Dyrektora w imieniu Rady Rodziców, życzenia i kwiaty dla nauczycieli przekazała przewodnicząca rady p. Wioletta Wolska. Nie zabrakło  ciepłych słów od Sekretarza Gminy p. Grzegorza Kopciała. Pan dyrektor Sławomir Pionka, wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy szóstej i siódmej pod kierunkiem p. Marzeny Pomykały i p. Moniki Kaczor.

Podczas akademii ogłoszono wyniki konkursu przeprowadzonego przez Samorząd Szkolny na "Małego gentelmena" i "Super chłopaka". Nagrody otrzymali: Bartosz Łabęcki, Jakub Spadło i Daniel Kosakowski. Gratulujemy!!!

Pan Sekretarz  złożył podziękowanie na ręce opiekuna Samorządu Szkolnego, p. Agnieszki Tusińskiej za zebranie pieniędzy na karmę dla bezdomnych zwierząt z naszej gminy.


  Tak niedawno rozstaliśmy się, udając się na upragnione wakacje. Teraz nadszedł czas powrotu i spotkania. Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji.

  4 września przywitał wszystkich uczniów niezbyt piękną pogodą jednak w sali gimnastycznej, w której uroczyście zainaugurowano rok szkolny 2017/2018 panowała gorąca atmosfera. Corocznie ta uroczystość jest wyjątkowo ważna dla uczniów, którzy wstępują w nowy etap nauki.

     Podczas inauguracji roku szkolnego pan dyrektor przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość, przybliżył plany na najbliższy rok szkolny, odczytał list pani minister skierowany do społeczności szkolnej oraz zapewnił dzieci i obecnych rodziców, że nasza szkoła jest placówką przyjazną i bezpieczną. To miejsce zdobywania wiedzy, ale i nawiązywania nowych przyjaźni.

     Uczniowie uważnie wysłuchali słów pana dyrektora, który życzył im powodzenia w rozpoczynającym się roku szkolnym. Następnie uczniowie udali się do sal na spotkanie z wychowawcami.


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.